Zarządzanie odpadami produkowanymi przez gospodarstwo domowe to proces wymagający nieco uwagi, jeśli nie chcesz za to przepłacać i zależy Ci na uniknięciu grzywny finansowej. Ile kosztuje kosz na śmieci i jak wybrać taki, który spełni Twoje oczekiwania? Poznaj kluczowe aspekty i dowiedz się, gdzie szukać solidnych i pojemnych modeli na prywatny użytek.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak duży kubeł na odpady będzie Ci potrzebny,

  • na co zwrócić uwagę przy jego wyborze,

  • jakie kolory mają kosze do segregacji,

  • z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, planując ich zakup,

  • gdzie można znaleźć szeroki wybór kubłów zewnętrznych.

Jaka pojemność kosza na śmieci okaże się odpowiednia?

To, jaka liczba i pojemność kubłów powinna przypadać na jedno gospodarstwo domowe, każda gmina ustala z osobna na mocy odpowiedniej uchwały. Zazwyczaj limity kształtują się jednak na następującym poziomie:

  • gospodarstwo domowe liczące od 1 do 3 osób – pojemnik do 120 l,

  • gospodarstwo domowe liczące od 4 do 6 osób – pojemnik lub pojemniki o łącznej pojemności 240 l,

  • gospodarstwo domowe liczące od 7 do 11 osób – pojemnik lub pojemniki o łącznej pojemności 480 l,

  • gospodarstwo domowe liczące od 12 do 15 osób –  pojemnik lub pojemniki o łącznej pojemności 600 l. 

Kosze o większej pojemności (aż do 1100 l) są z kolei przeznaczone do budynków wielorodzinnych i przedsiębiorstw.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze kubła na odpady?

Choć pojemność to istotna kwestia, wybór właściwego kubła na odpady wymaga przeanalizowania także innych czynników. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

Wytrzymałość skorupy

Niezależnie od tego, czy kosze znajdują się pod zadaszeniem, czy też nie, muszą znosić niesprzyjające warunki pogodowe, w tym zmienną temperaturę oraz kontakt  z opadami atmosferycznymi. Dodatkowo ich opróżnianie sprzyja powstawaniu uszkodzeń mechanicznych – kubeł jest bowiem podnoszony przez specjalny uchwyt znajdujący się na tyle pojazdu komunalnego, a następnie obracany, aby śmieci mogły z niego łatwo wypaść. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego go wykonano. 

Obecnie najczęściej jest to tworzywo sztuczne PEHD, czyli polietylen wysokiej gęstości. Cechuje go wysoka wytrzymałość mechaniczna, jak również odporność na czynniki biologiczne i chemiczne. Jego gładka powierzchnia jest też łatwa do utrzymania w czystości – możesz go umyć ręcznie wodą z jakimś detergentem albo myjką ciśnieniową.

 

Mobilność kosza

Aby ułatwić odbiór śmieci profesjonalnym służbom porządkowym, a także oszczędzić wysiłku sobie, upewnij się, czy kosze mają zintegrowane kółka. W takim przypadku możesz je wygodnie przesuwać po posesji nawet wtedy, gdy są wypełnione po brzegi – bez żadnego dźwigania. 

W koszach o mniejszej pojemności (120-240 l) najczęściej montuje się dwa gumowe kółka, które zapewniają optymalny komfort użytkowania. Gdy w grę wchodzi większa pojemność (od 250 do 1100 l), potrzebne są już 4 kółka lub nawet 6.

Szczelność konstrukcji

Obecność pokrywy jest niezbędna, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów i utrudnić dzikim zwierzętom oraz owadom dostęp do kubłów. Klapa powinna być sztywna (aby nie uszkodziła się na skutek częstego otwierania/zamykania) oraz mieć uchwyt, który zapewni dodatkową wygodę. Przy większych koszach warto też upewnić się, że mechanizm otwierania jest wyposażony sprężynę, dzięki której uda Ci się podnieść ciężką klapę jedną ręką, gdy w drugiej trzymasz worek ze śmieciami.

Segregacja śmieci w domu – uważaj na kolory!

Choć jeszcze do niedawna segregacja śmieci była nieobligatoryjna i zależała od dobrej woli właścicieli nieruchomości, o tyle teraz stanowi obowiązek. Wynika to z Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach*. Oznacza to konieczność zorganizowania przestrzeni do trzymania różnych grup odpadów, co może ułatwić zastosowanie koszy w określonych kolorach:

Taka sama kolorystyka obowiązuje również w odniesieniu do worków przeznaczonych do konkretnych typów śmieci. Ujednolicenie to sprzyja prawidłowemu segregowaniu śmieci w domu, jak również ułatwia ich odbiór przez zajmujące się tym podmioty.

Ile kosztuje kosz na śmieci? Istotne czynniki

Kubeł na śmieci to coś, co kupuje się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. W związku z tym nie warto oszczędzać, chyba że chcesz wymieniać go już po roku, gdy połamie się i przestanie spełniać swoją funkcję. Produkty z tej kategorii są jednak dostępne w szerokim wachlarzu cenowym. 

To, ile kosztuje kubeł na śmieci, zależy od szeregu czynników, a w szczególności od:

  • wielkości – im większa pojemność, tym wyższa cena,

  • materiału – tani plastik jest przystępniejszy cenowo, jednak zużywa się szybciej niż wytrzymałe, grube tworzywo PEHD,

  • dodatkowych udogodnień – więcej zapłacisz za kosz z trwałymi kółkami, uchwytami i mechanizmami ułatwiającymi podnoszenie klapy, jednak wiąże się to z wyższym komfortem użytkowania.

Gdzie kupić kosz na śmieci? Poznaj ofertę Bricoman!

Niektóre gminy zapewniają mieszkańcom kubły na odpady, jednak w znaczącej większości przypadków obowiązek zaopatrzenia się w nie spoczywa na właścicielu nieruchomości. Gdzie kupić kubeł na śmieci, który sprosta oczekiwaniom Twojego gospodarstwa domowego?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zakup stacjonarny, czy z dostawą do domu, sklep Bricoman może okazać się właściwym wyborem. Zamów go przez Internet i odbierz w sklepie już za 2 godziny albo wybierz dogodny sposób dostarczenia kosza pod wskazany adres.

 

Źródła:

* https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19961320622

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).