Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Wielu majsterkowiczów staje przed wyborem: wiertarko-młot czy młot udarowy? Pierwszy sprzęt łączy funkcje wiertarki i młota udarowego, co umożliwia wiercenie w twardych materiałach. Drugi sprzęt – młot udarowy – to narzędzie do mocnych, kontrolowanych uderzeń, np. podczas kucia. Co wybrać do prac?
Porównując sprzęty do cięższych pracy, warto zacząć od poręcznych i łatwiejszych w użytkowaniu młotowiertarek, czyli typowych młotów udarowo-obrotowych, które mają zazwyczaj kilka przydatnych funkcji.
Już nawet niewielka wiertarka do kucia (sprzęt waży zazwyczaj 3-5 kg) może wiercić z lub bez udaru, a przy tym wykonasz nią precyzyjne skuwanie. Idealnie sprawdzi się w pracach z twardymi materiałami. Przykładem sprzętu jest wiertarka – młot udarowy Bricoman Bosch z energią udaru 3,2 J pozwalającą na wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie.
Inną kategorią są natomiast młoty udarowe akumulatorowe lub elektryczne. Ten sprzęt nie jest tak precyzyjny jak poręczne młotowiertarki, jednak dzięki dużej sile działania cechuje go wyjątkowa skuteczność. Młoty udarowe sprawdzają się w zaawansowanych pracach budowlanych – podczas podkuwania czy całkowitego skuwania płytek, posadzek czy betonu. Młot udarowy elektryczny przebija ściany, posadzki, tynki i kafelki. Przykładem sprzętu jest młot do kucia Bosch o energii udaru 7 J i wadze ok. 6 kg. To typowy sprzęt do szybkiego i efektywnego skuwania betonu.
Młotowiertarka i młot udarowy różnią się nie tylko gabarytami, mocą czy energią udaru, ale i możliwościami.
Oba sprzęty – i lżejsze młotowiertarki, i zaawansowane młoty udarowe – mają swoje wady i zalety.
Jakie są zatem plusy lżejszej i mniejszej wiertarki z funkcją kucia? Na pewno wielozadaniowość. Tym sprzętem można wykonać zarówno drobne, jak i poważniejsze prace budowalne. Młotowiertarką wywiercisz otwory w betonie, cegle, drewnie czy stali, ale także wykonasz kucia w różnych materiałach – czyli wszystko to, z czym tradycyjna wiertarka nie poradziłaby sobie tak łatwo. Atutem jest także cena sprzętu – prosty, ale wydajny model można kupić już od kilkuset złotych. Przykładem jest młotowiertarka Fachman.
Do minusów młotiwertarek zalicza się m.in. niższą energię udaru niż w przypadku młotów do kucia oraz mniejszy zakres prac w porównaniu do wydajnych młotów.
Druga kategoria sprzętów – młoty do kucia Bosch czy np. Makita – to urządzenia do zadań specjalnych. Dzięki odpowiedniej mocy z młotami udarowymi wykonasz szybko wiele prac remontowo-budowlanych, w tym kucia, podkuwania, przebijanie się przez ściany, posadzki, skuwanie tynków czy kafelek. Mimo większej masy niż młotowiertarka praca ze sprzętem – szczególnie dla wprawionych użytkowników – jest dość prosta. Ponadto urządzenia mają często dodatkowe funkcje poprawiające komfort pracy, jak specjalne uchwyty zmniejszające wibracje czy systemy ochrony przed przeciążeniem. Wszystko to wpływa na efektywną i bezpieczną pracę.
Minusem młotów udarowych może być ich waga (urządzenia są cięższe i mniej poręczne niż młotowiertarki), a także cena, która często sięga kilku tysięcy złotych.
W Bricoman znajdziesz cały przekrój sprzętów do Twoich prac. Przedstawiamy kilka rodzajów młotowiertarek i młotów elektrycznych:
Szukasz młota udarowego do kucia, a może rozglądasz się za młotowiertarką? Sprawdź ofertę Bricoman i znajdź swój sprzęt do zadań specjalnych!