Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Przymierzasz się do wykonania boazerii na elewacji? To pomysł bardzo stylowy i trwały, ale pod warunkiem, że w prawidłowy sposób przeprowadzisz montaż desek. Jak je zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych? Jak położyć deskę elewacyjną? Oto poradnik krok po kroku.
Jeden z najsilniejszych trendów w architekturze? Elewacja z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Takie wykończenie, inspirowane dawnymi, rustykalnymi oblicówkami, dziś cieszy się sporą popularnością również w miejskim krajobrazie. Jeśli planujesz wykończyć swój dom w ten sposób, weź pod uwagę szereg rozwiązań, jakie masz do wyboru. Do najczęściej stosowanych materiałów należą:
W ramach poszczególnych typów obić elewacji, mamy dodatkowo do czynienia z wieloma rozmaitymi wariantami, np. deskami z felcem i bez, deski typu półbal, deski dekoracyjne na elewacje i te klasyczne i wiele innych. Oczywiście w grę wchodzi też wiele gatunków drewna na zewnętrzną boazerię, w tym drewno sosnowe czy świerkowe, egzotyczne lub termodrewno poddawane specjalnej, termicznej obróbce.
Zastanawiasz się, jak zamocować deskę elewacyjną? Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podkonstrukcji nośnej pod deski elewacyjne. Powinna być ona wykonana z drewna o wilgotności w granicach 12-15% i odpowiednio zaimpregnowanego. Łaty pod deskę elewacyjną muszą być trwałe i odporne – mają za zadanie udźwignąć ciężar desek elewacyjnych, przy tym pozostają odporne na działanie wiatru czy mrozu. Montuje się je pod kątem 90 stopni w stosunku do desek elewacyjnych. Jeśli w ruszcie stosuje się kontrłaty, to ten element powinien być zamontowany pod kątem 90 stopni w stosunku do desek.
Zwróć uwagę na odległości. Te między łatami nie powinny być one większe niż 60 cm. Z kolei między ścianą a boazerią z drewna należy zachować około 20 mm przestrzeni, która pozwoli na ogrzanie powietrza i usprawni ogrzewanie budynku.
Jeśli decydujesz się ocieplić dom wełną mineralną, należy nią wypełnić przestrzenie między legarami. Następnym krokiem jest zamontowanie folii wiatroizolacyjnej.
Teraz można przejść do zamocowania desek elewacyjnych. W zależności od ich profilu, montuje się je w sposób tradycyjny, czyli widoczny (za pomocą nierdzewnych wkrętów elewacyjnych, gwoździ czy klamer montażowych) lub metodą niewidoczną, na przykład pióro-wpust.
Deski elewacyjne drewniane możesz zamontować na kilka różnych sposobów: na całej powierzchni ściany lub w połączeniu z kamieniem naturalnym bądź tynkiem, pionowo, poziomo i pod kątem 45 stopni. Ważne jest, by deski nie były położone zbyt ciasno obok siebie. Drewno, w zależności od czynników atmosferycznych, poziomu wilgoci czy temperatury “pracuje”, nieco zwiększając swoją objętość i kurcząc się – warto zostawić kilka milimetrów “luzu” między kolejnymi elementami.
W dolnej i górnej części elewacji należy pozostawić szczeliny, które umożliwią cyrkulację powietrza. Otwory te należy osłonić siatkami chroniącymi przed owadami i gryzoniami. Jeśli czeka Cię montaż elewacji drewnianej na wykończonej już ścianie, również powinieneś pomyśleć o ich wentylacji a całość ochronić od góry i z boku okapnikiem lub ściętą pod kątem deską parapetową. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniemożliwisz przedostanie się do szczeliny wody opadowej.
Zdecydowanie prostszym zadaniem niż mocowanie szalówki jest układanie desek kompozytowych lub akrylowych. Drewnopodobną boazerię montuje się za pomocą kleju, zazwyczaj akrylowego, dyspersyjnego. Jego grubość po nałożeniu na ścianę nie powinna być większa niż 3 mm.
Jak zrobić elewację z desek? Dzięki naszym podpowiedziom wiesz już, że montaż boazerii na zewnątrz budynku nie musi być problematyczny. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w markecie budowlanym Bricoman. Właśnie tu czekają na Ciebie takie produkty, jak deska z felcem, sztuczne drewno na elewacje czy okleiny.