Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Latem moskitiera na okno i drzwi to najpopularniejsza ochrona domu przed insektami. Nie utrudnia swobodnej cyrkulacji powietrza, a często stanowi również osłonę przed promieniami słonecznymi. Istnieją różne rodzaje moskitier. Dowiedz się, jakie mają zastosowanie oraz jak możesz wykonać moskitierę samodzielnie.
Moskitiera na okno lub drzwi może mieć różną formę. Najpopularniejsze rodzaje to:
Najpopularniejszym materiałem na moskitiery jest włókno szklane lub PCV. Można też spotkać się z siatką aluminiową lub stalową, którą zwykle montuje się w oknach piwnicznych jako ochronę również przed gryzoniami. Siatkę ze stali wykorzystuje się też jako „przeszkodę” dla psów czy kotów. Moskitiery z siatki o gęstych splotach mają tę przewagę nad innymi rozwiązaniami chroniącymi dom przed owadami (spray, lep etc), że nie dopuszczają, by te dostały się do środka. Są więc najskuteczniejszą ochroną domu przed niepożądanymi insektami.
Moskitierę możesz zamówić na wymiar, masz wówczas pewność, że będzie idealnie pasować do Twoich okien i drzwi, będzie wykonana estetycznie, a dodatkowo może być wyposażona w elementy zwiększające komfort jej użytkowania takie jak magnesy. Jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne zwłaszcza, że do ceny moskitiery należy doliczyć koszt montażu. Możesz, zamiast tego kupić siatkę np. marki Tesa oraz rzepy lub listewki i wykonać moskitierę własnoręcznie.
Siatka, którą możesz kupić w każdym markecie budowalnym, to koszt rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wielkości. W Bricoman są dostępne siatki marki Tesa w różnych wymiarach i kolorach.
Cena uzależniona jest od ilości metrów kwadratowych. Zwykle w pakiecie jest również montaż. Koszt za metr kwadratowy to ok. 450-500 zł.
Samodzielne wykonanie moskitiery jest bardzo proste. Będą Ci potrzebne do tego:
Dzięki rzepom nie musisz wiercić w stolarce okiennej. Możesz również łatwo zdemontować moskitierę bez pozostawiania śladów na stolarce czy ścianie. Najpierw dokładnie oczyść odrobiną alkoholu lub denaturatu i osusz ramę okienną. Następnie przyklej do niej rzep. Bezpośrednio do rzepu zamocuj siatkę, a jej nadmiar usuń za pomocą nożyczek.
Alternatywą, zwłaszcza w przypadku drzwi balkonowych lub wyjściowych, jest moskitiera na ramce. Do zrobienia ramki potrzebna będzie Ci listwa do mocowania moskitiery. Dobrym rozwiązaniem są cienkie frezowane listewki, posiadające krawędź zewnętrzną. Musisz stworzyć dwie ramy, a siatkę umieścić pomiędzy nimi. Następnie całość umieścić w ramie okiennej lub drzwiowej.
Jeśli masz do czynienia z przecięciem, możesz skleić ją molekularnym klejem. Często spotkać można w sklepach specjalny zestaw naprawczy do moskitier, w którego skład wchodzą samoprzylepne łatki oraz specjalne taśmy, do których nie będziesz potrzebować dodatkowo kleju.
Wybór koloru moskitiery może stanowić wyzwanie. Najbardziej popularne są siatki białe. Warto dopasować ich odcień do kolorystyki pomieszczenia. Weź również pod uwagę funkcjonalność. Czarne moskitiery są estetyczne, ponieważ nie widać na nich wpadających na siatkę owadów. Będą pasować do ciemniejszych pomieszczeń. Możesz wybrać również bardziej neutralny kolor np. szary. Szare moskitiery mają tę zaletę, że mniej widać na nich różnego rodzaju zabrudzenia oraz pyłki, możesz więc czyścić je nieco rzadziej.
Na stronie www.bricoman.pl znajdziesz moskitiery oraz wszystkie niezbędne akcesoria do ochrony domu przed owadami.