Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Ogrzewanie podłogowe: panel czy płytka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed zadaniem wykończenia ogrzewanej podłogi. Jaka okładzina sprawdzi się najlepiej, jakie musi spełniać warunki i jak ją układać? Tego dowiesz się z lektury naszego praktycznego poradnika.
Ogrzewanie podłogowe to dziś jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych. Nie tylko pozwala uzyskać nowoczesną aranżację wnętrza bez widocznych grzejników, ale też zaoszczędzić na rachunkach. I to nawet o kilkadziesiąt procent! Równomierne nagrzewanie, większa przytulność i styl – to tylko kilka z wielu argumentów, dlaczego tak zwana “podłogówka” to dobry wybór.
Wiele osób, decydując się na tego typu system, zastanawia się, co będzie lepsze na ogrzewanie podłogowe: płytki czy panele. Odpowiedź tak naprawdę zależy od Ciebie. Gres i terakota, drewno, a nawet panele laminowane będą doskonałym rozwiązaniem. Ważne, żeby wybrać okładzinę, która przystosowana jest do montażu na ogrzewaniu podłogowym – przede wszystkim musi dobrze przewodzić ciepło. Taką informację powinieneś znaleźć w opisie produktu.
Decydujesz się na płytki na ogrzewanie podłogowe? Znakomity wybór – tego typu rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas na pielęgnacji podłogi, będzie prezentować się wysoce estetycznie, a do tego wykorzysta w 100% potencjał nowoczesnego systemu grzewczego. Jakie płytki pod ogrzewanie podłogowe?
Planujesz montaż okładziny na ogrzewaniu podłogowym? Zapewne interesują Cię koszty tego typu przedsięwzięcia. Jeśli chodzi o ceny płytek, trudno przyjąć jakiekolwiek widełki – wszystko zależy od tego, na jaki materiał postawisz i z kolekcji jakiego producenta kafelki będziesz chciał nabyć. Wśród płytek idealnych pod ogrzewanie podłogowe możesz znaleźć tanie kafelki ceramiczne nieszkliwione, jak i na przykład wielkoformatowe, designerskie płytki gresowe imitujące cenny marmur.
Czy da się ułożyć ogrzewanie podłogowe na starych płytkach? Tak, ale przed przystąpieniem do pracy należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Upewnij się, że możesz podwyższyć poziom podłogi w pomieszczeniu o matę grzewczą i nową okładzinę, skonsultuj też z elektrykiem oraz hydraulikiem, czy takie rozwiązanie nie pozostanie bez wpływu na zainstalowane już przewody. Jeśli instalujesz przewody grzewcze, możesz też pokusić się o frezowanie szczelin do ich montażu bezpośrednio w starych płytkach.
Jak układać płytki na ogrzewaniu podłogowym? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.
1. Najpierw należy przygotować odpowiedni podkład podłogowy, dobrze przewodzący ciepło. Najlepiej sięgnąć w tym celu po podkład cementowy (na przykład dodatkowo wyrównany wylewką samopoziomującą) czy samopoziomujący podkład anhydrytowy.
2. Kiedy podłoga wyschnie i zostanie wygrzana, należy nanieść na nią grunt pod płytki na ogrzewanie podłogowe.
Jeśli chodzi o klejenie płytek na ogrzewaniu podłogowym, porady ekspertów wskazują na jedno: należy użyć do tego celu odkształcalnego kleju oraz odkształcalnej zaprawy spoinującej. Spoiny w wewnętrznych narożnikach robi się za pomocą fugi trwale elastycznej.
3. Odpowiednio elastyczną zaprawę kładziemy na warstwie wylewki betonowej. Wyrównujemy ją zębatą szpachlą w celu uzyskania równej warstwy o grubości 3-4 mm.
4. W czasie do 20 minut kleimy płytki. W przypadku płytek gorszej jakości, na przykład wysoko nasiąkliwe, należy nakładać warstwę kleju także na spodnią warstwę kafelka.
5. Po wyschnięciu zaprawy klejowej – fugujemy.
Jeśli przeczytałeś nasz poradnik wiesz już, jakie płytki na ogrzewanie podłogowe wybrać, na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie oraz jak układać gres. Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak zajrzeć do sklepu Bricoman, by zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne do pracy materiały i narzędzia. Wykorzystaj potencjał podłogowego ogrzewania i zadbaj o estetykę domu!