Panele winylowe

panele_winylowe.jpg

Układanie winyli to bardzo popularny sposób na estetyczną oraz odporną na uszkodzenia podłogę w niezbyt wygórowanej cenie. Z tego tekstu dowiesz się, czym są winyle, gdzie najlepiej z nich korzystać i jak wygląda montaż.


Panele winylowe – co to jest?


Podłogi winylowe zbudowane są ze specjalnych paneli. Są to panele wykonane z kilku warstw winylu będącego głównym rdzeniem oraz specjalnej, drobno zadrukowanej warstwy winylu dekoracyjnego. Wielkość standardowych paneli zazwyczaj nie odbiega od innych rodzajów podłóg. Oznacza to, że szerokość i długość poszczególnych elementów przypomina parametry drewnianych desek podłogowych. Winyle mają grubość od 3 do 7 mm. Różnice wynikają z metod oraz materiału stosowanego przez konkretnego producenta. Wbrew pozorom oraz powszechnie pojawiającym się opiniom, że panele winylowe są współczesnym linoleum, należy wspomnieć, że dzisiaj tego rodzaju podłoga znacznie różni się od rozwiązań rodem z lat 80. i sukcesywnie zyskuje miano luksusowej.


Gdzie stosować panele winylowe przyklejane i nie tylko?


Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na tak zadane pytanie można śmiało odpowiedzieć, że wszędzie. Nie ma żadnych ograniczeń i tak naprawdę bez względu, jakie pomieszczenie remontujesz, możesz wybrać winyle. To sprawia, że podłogi z winylu są bardzo popularne wśród właścicieli mieszkań i domów.
Ze względu na wodoodporność produkt idealnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka.

Z kolei właściwości dźwiękoszczelne sprawiają, że winyle mogą być również układane w salonach lub pokojach na piętrze. Dźwięki chodzenia nie będą rozchodzić się po całym domu. Warto również wspomnieć, że panele winylowe są odporne na ścieranie oraz plamoodporne, co znacznie ułatwia codzienne czyszczenie i utrzymanie podłogi w idealnym stanie wizualnym.

Jeśli jednak mowa o myciu paneli, to trzeba zaznaczyć, że najlepszym wyborem są środki rekomendowane przed producenta danej podłogi. Na pewno trzymaj się z daleka od wszelkiego rodzaju wybielaczy oraz agresywnej chemii przemysłowej.

panele_winylowe.jpg

Skoro z taką stanowczością piszemy o uniwersalności paneli, w Twojej głowie mogą pojawić się pewne wątpliwości. Podłoga o charakterze gumowym w kuchni lub pokoju dziecięcym jest bowiem narażona na wszelkiego rodzaju przecięcia oraz uszkodzenia. Czy winyle do pomieszczeń tego typu oby na pewno są dobrym rozwiązaniem? Tak, ze względu na dostępne na rynku specjalne preparaty reperujące. Ich działanie polega na wypełnianiu rysy lub przecięcia. Dzięki ich stosowaniu możliwe jest odbudowanie warstwy ochronnej podłogi.


Winylowe panele klejone a ogrzewanie podłogowe


Panele podłogowe wykonane z winylu są wręcz stworzone do stosowania razem z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki swojej konstrukcji przewodzą ciepło o wiele lepiej niż drewno a nawet płytki. Musisz mieć jednak na uwadze, że tak samo szybko jak panele przyjmują ciepło, je oddają. Sama charakterystyka ogrzewania podłogowego sprawia jednak, że posadzka jest przyjemnie ciepła i nie traci tak prędko ciepło, jak dzieje się to w przypadku klasycznych kaloryferów.

Czy wiesz, że?
Niepodgrzewane posadzki pokryte panelami winylowymi zdają się o wiele cieplejsze nawet od płytek. Jest to wynik naturalnych właściwości cieplnych winylu jako materiału składowego tego rodzaju podłogi.

 

Podłoże pod podłogi winylowe – co jest wymagane?


Najważniejsze wymagania to gładka oraz idealnie prosta posadzka. Wszelkiego rodzaju pęknięcia oraz rysy muszą być wypełnione jeszcze przed rozpoczęcie montażu. W innym wypadku podłoga nie wyglądać tak, jak tego chcesz, a poszczególne panele mogą odpadać. Kolejna ważna rzecz to poziom pomiędzy podłogą a innymi materiałami, z którymi się łączy. Posadzka musi być więc wylana z uwzględnieniem różnic grubości pomiędzy winylem, drewnem i płytkami. Ciekawostką, jeśli chodzi o panele winylowe, jest fakt, że czasami można nałożyć je na istniejącą podłogę. To znacznie ułatwia pracę oraz pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które pochłonąłby demontaż.


Montaż podłogi winylowej krok po kroku


Skoro wiesz już, czym są panele winylowe oraz znasz zalety tego rozwiązania, przejdźmy do procesu układania podłogi z winylu.



1. Przygotuj miejsce pracy oraz narzędzia


Pamiętaj, że w pomieszczeniu musi panować temperatura od 18 do 30 stopni Celsjusza. Wszystko powinno też być odkurzone, wyczyszczone oraz suche. Nierówności przekraczające 1 mm i o długości większej niż 20 cm muszą być wygładzone przy pomocy cementowej masy szpachlowej. Do montażu będziesz potrzebować podkładu, profili wykończeniowych, listew przypodłogowych, noża, piły, miarki, ołówka i klocków dociskowych.


2. Wybierz podkład


Wybór podkładu powinien być podyktowany zaleceniami producenta danych paneli winylowych. Pamiętaj, że wiele firm uzależnia gwarancję na swoje produkty tym, czy podczas montażu został wykorzystany rekomendowany podkład.


3. Rozpocznij w odpowiednim miejscu


Bez względu na to, czy zdecydujesz się na podłogę klejoną, czy na „klik” zawsze zaczynaj wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Kolejne rzędy układaj zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych, prostopadle do okna. Nie zapominaj o otworach dylatacyjnych 5 mm od ściany.

 


4. Poprawnie kończ rzędy


Każdy rząd powinien być zakończony panelem dociętym na długość. Kolejne rzędy rozpoczynaj od dociętego panelu.