Peszle do kabli – co to takiego?
Chcesz wiedzieć, co to są peszle do kabli, do czego służą, a także gdzie i za ile je kupić? Zajrzyj do naszego artykułu i poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Peszle – co to jest? Poznaj najważniejsze informacje
Peszle to plastikowe rury elektroinstalacyjne ze specjalnymi karbami, dzięki którym łatwo jest manipulować tym akcesorium, dostosowując jego kształt do konkretnych potrzeb. Nazwa “peszel” pochodzi od rur instalacyjnych systemu Peschla. Rury te stosowane są jako osłona kabli telefonicznych, elektrycznych, wodociągowych, kanalizacyjne, światłowodowe i inne w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi czy czynnikami zewnętrznymi (takimi, jak deszcz czy pożary). Do czego konkretnie służy taki tunel na przewody? Może być stosowany do ochrony przewodów między innymi w posadzkach czy pod wjazdami, znajduje też zastosowanie w montażu okablowania na ścianach budynków. Peszel może być też stosowany w celu organizacji przewodów, aby utrzymać je w porządku i zapobiegać splątaniom.
Wśród peszli wymienić można wiele rodzajów, w tym między innymi:
- rury karbowane niepalne;
- rury zbrojone, ze specjalnym wzmocnieniem;
- peszle szwowe, pozwalające nałożyć peszel na kabel bez wcześniejszego nacinania rury;
- odNiorne na promieniowanie ultrafioletowe.
Oczywiście peszle mogą się też różnić zastosowaniem. Tu wymienić można chociażby peszel do kabli elektrycznych (peszel elektroinstalacyjny), peszel budowlany, peszel hydrauliczny itd.
Z jakiego materiału rura karbowana?
Peszle, podobnie jak na przykład otwarte kanały kablowe, zapewnia bezpieczeństwo, dlatego musi być najwyższej jakości, wykonany z giętkiego i elastycznego, ale jednocześnie trwałego materiału. Najlepiej, jeśli jest to na przykład samogasnące tworzywo PVC, które wykazuje ono wysoką odporność mechaniczną i dobrze sprawuje się w różnych temperaturach. Możesz zakupić rurę karbowaną, której temperatura pracy wynosi od minus 25 do 60 stopni Celsjusza czy też od minus 5 do 50 stopni Celsjusza. Sprawdź, jakimi cechami wyróżnia się peszel plastikowy, który zamierzasz zakupić, i czy na pewno spełni wszelkie Twoje wymagania.
Przeciąganie kabla przez peszel. Jak to zrobić?
Jak przeciągać kabel przez peszel? Przede wszystkim warto wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje rur karbowanych: z pilotem (czyli po prostu kulistym obiektem przymocowanym sprężynką), jak i bez pilota. W przypadku pierwszego wariantu, sprawa jest stosunkowo łatwa: wystarczy przymocować przewody elektryczne do pilota (najlepiej z włókna węglowego), na przykład zdejmując ostrożnie zewnętrzną izolację i mocując pilot. Przyda się też posmarowanie końcówek sprężyny smarem lub chociażby płynem do mycia naczyń, który zwiększy poślizg.
Przeciąganie kabla przez peszel jest też możliwe bez pilota. Wystarczy wykorzystać drut o średnicy około 5 mm (na przykład taki służący do wiązania zbrojeń na budowie). Najlepiej, jeśli drut będzie dłuższy niż rura karbowana. Końcówkę drutu należy zagiąć tak, żeby nie była ostra, a następnie posmarować smarem i przeciągnąć. Jeśli nie będzie to możliwe, warto przetestować sposób podawany na forach internetowych jako niezawodny:
- Zrób kuleczkę z kawałka styropianu i przywiąż ją do nitki.
- Wpuść styropianową kulkę z jednej strony rury karbowanej, a z drugiej włącz… odkurzacz
- Po przeciągnięciu nitki przywiąż do niej sznurek, na przykład od snopowiązałek.
- Za pomocą sznurka przeciągnij przewód elektryczny, który chcesz zabezpieczyć.
Aby połączyć ze sobą kilka peszli, należy wykorzystać specjalne nasuwane złączki. Miejsce złączenia należy dodatkowo zakleić taśmą, żeby uniknąć przypadkowego rozłączenia się kabli.
Peszel – cena. Ile trzeba wydać na dobre jakości peszle?
Peszel, podobnie jak kanał kablowy w formie rynienki czy listwy na kable, to niedrogi dodatek, który warto uwzględnić na liście zakupów, wybierając się do sklepu po przewody. Warto wiedzieć, że osłony na kable typu peszel są dostępne w różnych rozmiarach, materiałach i konfiguracjach, od których zależy ostateczna cena tego typu akcesorium. W markecie budowlanym Bricoman za rurę karbowaną peszel zapłacisz niedużo: nawet około 20 zł za 25 metrów bieżących.
Rura peszel – gdzie kupić? Podpowiadamy
Gdzie kupić takie dodatki, jak peszel na przewód elektryczny, korytko montażowe na kable czy listwy natynkowe na przewody elektryczne? Najlepiej zajrzeć do takich sklepów, jak wspomniany już market Bricoman, w których znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów pochodzących z oferty wielu różnych marek.
Peszle to dodatek, który nie kosztuje dużo, a może nie tylko ułatwić Ci utrzymanie porządku w przewodach, ale przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Rura karbowana z tworzywa będzie chronić cenne przewody przed splątaniem czy zniszczeniem, między innymi pod wpływem deszczu.
Validate your login