Płyta karton-gips - cena i montaż

Płyta karton-gips - cena i montaż

Płyta karton-gips to materiał, który jest często wybierany podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych oraz renowacyjnych. Atutem tego rozwiązania jest krótki czas montażu oraz ogromne możliwości aranżacyjne. Z tego tekstu dowiesz się więcej o tym, ile kosztuje płyta karton-gips i jak przebiega jej montaż.

Ile kosztuje płyta gipsowa

Zacznijmy od ceny płyt gipsowych. Jak pewnie się spodziewasz, ciężko jest podać jedną stawkę, jaką przyjdzie Ci zapłacić za tego typu materiał budowlany. Ceny kształtują się na poziomie od 10 do 60 zł za sztukę. Wiele oczywiście zależy od rozmiaru oraz grubości wybranej przez Ciebie płyty. Pamiętaj też, że w przypadku dodatkowych funkcji takich jak ochrona przed ogniem lub wodą płyty mogą być droższe.
Płyta gipsowa nie jest jedynym kosztem, jaki przyjdzie Ci ponieść w przypadku realizacji suchej zabudowy. Do prac będziesz też potrzebować kleju, który kosztuje około 15-20 zł za 20 kg. Różnice w cenach mogą również pojawić się w zależności od zakresu prac, jakie chcesz wykonać. W przypadku budowy ścianek działowych przyjmij stawkę od 65 do 80 zł/m2. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie kleju, koszt spadnie do 20-40 zł/m2. Najwięcej przyjdzie Ci zapłacić, gdy wybierzesz montaż płyt kartonowo-gipsowych na specjalnym stelażu z profili. Ceny takich konstrukcji to nawet 90 zł/m2.

Jak się montuje płyty gipsowe na ścianie?

Wiesz już, ile mniej więcej trzeba zapłacić za materiały potrzebne do stworzenia suchej zabudowy. Co jednak z montażem? Jak się montuje płyty gipsowe do ścian? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, z którego dowiesz się, jak wyglądają przygotowania oraz właściwy montaż płyt na ścianie.

  1. Oceń stan powierzchni – sprawdź, czy ściany trzymają poziom. Jeśli jesteś w trakcie remontu, to masz okazję na wyrównanie powierzchni. Zanim przejdziesz do montażu większych płyt, sprawdź, czy materiał będzie trzymać się ściany. Dobrze będzie, gdy kilka dni przed rozpoczęciem prac przykleisz do ściany niewielki kawałek płyty. Dzięki temu upewnisz się, czy dobrze przylega.
  2. Usuń starą warstwę farby ze ściany – w przypadku, gdy na ścianie znajduje się kilka starych warstw farby, usuń je przy pomocy szpachelki. W większości przypadków to zadanie nie powinno sprawić Ci dużego problemu.
  3. Dotnij płyty – w tym kroku ważne jest jednak, byś pamiętał o tym, żeby płyty były krótsze o 1,5 cm od wysokości pomieszczenia, w jakim mają zostać zamontowane. Dzięki temu łatwiej wykonasz dylatację pomiędzy ścianą a podłogą.
  4. Nałóż klej – płyta powinna zostać pokryta punktowo klejem. Najlepiej będzie, gdy zrobisz to w odległości do 25 cm. Nie zwlekaj z nakładaniem kleju, ponieważ wysycha on już po 30 minutach. Postaraj się więc, by cały proces przebiegał płynnie.
  5. Przyklej płyty – zrób to stawiając ją na klockach dystansowych o grubości 1 cm. Dzięki temu zachowasz niezbędną dylatację. Możesz uderzyć delikatnie w płytę przy pomocy gumowego młotka, by mieć pewność, że materiał dokładnie przylega do dystansów.
  6. Zabezpiecz miejsca łączenia – wykorzystaj do tego perforowaną taśmę papierową lub narożnikową. Przyda Ci się też masa szpachlowa.
  7. Wykończ płyty – czas na położenie gładzi szpachlowej i wyrównanie płyt. Przed nałożeniem środka przetrzyj powierzchnie płyty papierem ściernym. Uzyskasz dzięki temu idealnie równą powierzchnię.
Płyta karton-gips - cena i montaż

Układanie płyt gipsowych - jakie wkręty i kołki wybrać?

Na pewno zastanawiasz się, jakie wkręty i kołki przydadzą Ci się podczas montażu płyt. Wiele zależy oczywiście od materiału, z jakiego skorzystałeś do stworzenia stelaża. W przypadku drewna idealnie sprawdzą się wkręty z ostrym końcem a do aluminium oraz stali ocynkowanej blachowkręty samowiercące. Jeśli chodzi o kołki, to w przypadku chęci powieszenia półki wybierz najzwyklejsze rozwiązania dopasowane do podłoża znajdującego się pod płyta. W sytuacji, gdy za płytą jest pusta przestrzeń, zaopatrz się w kołki rozporowe.

Jakie wiertło do płyt?

Płyty kartonowo-gipsowe charakteryzują się dosyć dużą miękkością. Oznacza to, że możesz wiercić w nich otwory przy pomocy niemal każdego wiertła. Nie potrzeba w tym wypadku żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy tylko najzwyklejsze wiertło dopasowane rozmiarem do otworu, jaki chcesz uzyskać.

Czy wiesz, że?
Jeśli jednak masz do czynienia z płytami z drewna, wybierz wiertło o zaostrzonej końcówce.
Płyta karton-gips - cena i montaż

Układanie płyt gipsowych – wiesz już jak to zrobić

Jak widzisz, układanie płyt gipsowych na ścianie nie należy do najtrudniejszych zadań, ale warto też mieć świadomość, że wymaga zręczności. Jako osoba bez doświadczenia powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem pod warunkiem, że będziesz przestrzegać ogólnie przyjętych zasad w tego typu pracach. Pamiętaj, że kluczowe w kontekście stworzenia wytrzymałej konstrukcji jest dobre przygotowanie pod kątem materiałów. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, przygotuj wstępny projekt. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej podczas zakupów i realizacji suchej zabudowy.