Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Płyty betonowe na trawnik to dobry sposób na wytyczenie estetycznego szlaku komunikacyjnego lub stworzenie przestrzeni do postawienia grilla lub zabawek dla dzieci. Jak przygotować podłoże pod płyty betonowe oraz w jaki sposób przeprowadzić montaż tych elementów? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.
Zanim przejdziesz do właściwego montażu, musisz oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie płyty. Wybór jest bardzo duży i tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego konkretnie potrzebujesz i jakie efekty Cię interesują. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje płyt chodnikowych, które możesz ułożyć w swoim ogrodzie.
Załóżmy, że masz do ułożenia płyty na trawie. W jaki sposób zabrać się za wykonanie tego zadania? Co należy zrobić, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji? Z pewnością tego typu pytania mogą pojawić się w Twojej głowie. Zanim przejdziesz do właściwego montażu oraz tworzenia ścieżek i miejsca do grillowania zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dzięki nim uda Ci się szybko i bezproblemowo wykonać niezbędne prace z wykorzystaniem płyt chodnikowych.
Płyty w ogrodzie to dobry pomysł na zorganizowanie całej przestrzeni wokół domu, ale warto, abyś przed montażem zapoznał się z dobrymi praktykami związanymi z tworzeniem ścieżek i innych elementów infrastruktury. Najważniejsze jest zostawianie pomiędzy poszczególnymi płytami odstępu. Minimalna odległość to 5 mm, ale im więcej przestrzeni zostawisz, tym lepiej. Oczywiście większe płyty będą wymagać większego odstępu, co też powinieneś mieć na uwadze podczas organizacji ogrodu. Przed rozpoczęciem prac przygotuj sobie, chociażby poglądowy projekt, który sprawi, że nie będziesz działać po omacku.
Jeśli chcesz ograniczyć rozrost roślin pomiędzy płytami chodnikowymi, możesz też zastosować specjalne fugi. Dzięki nim przestrzeń będzie estetyczna, a Ty unikniesz konieczności wyrywania kępek trawy lub chwastów. Co prawda, fugowanie wydłuża prace oraz zwiększa koszty, ale pamiętaj, że płyty mają służyć Ci przez wiele lat. Może więc lepiej zainwestować teraz, zamiast zmagać się z niekontrolowanym rozrostem roślin i koniecznością poświęcania czasu na usunięcie tego problemu?
Bywa, że płyty ogrodowe muszą być ułożone na podłożu z piasku. Co w takiej sytuacji zrobić i jak zadbać o stabilizację? W tym przypadku przyda Ci się odpowiednio wykonana podsypka wyrównana przy pomocy kielni. Zanim jednak to zrobisz, zastosuj warstwę żwiru lub tłucznia. Dzięki temu płyty będą dobrze osadzone. Ważne w kontekście układania płyt na piachu jest zadbanie o to, aby warstwa piasku wystawała ponad lico montowanego elementu.>
Jak widzisz, ułożenie płyt w ogrodzie nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym. Do jego realizacji potrzebne są jednak narzędzia, materiały oraz rozeznanie. Stosunkowo łatwo jest bowiem popełnić błąd, który będzie skutkować klawiszowaniem płyt oraz utratą stabilności. Miej to na uwadze i przygotuj się do całego przedsięwzięcia.
Validate your login