Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Podbitka stanowi istotny element wykończeniowy domu. Poza aspektem estetycznym spełnia różne ważne funkcje. Najpopularniejszymi materiałami służącymi do jej wykonania są drewno oraz PVC. Sprawdź, jaką rolę pełni podbitka dachowa oraz czym się podbitki z drewna od paneli z PVC.
Podbitka dachowa, zwana również podsufitką lub podsufitką pod dach, może być wykonana z paneli PVC, drewna, płyt OSB, metalu, styropianu lub tynku. Zabezpiecza dach domu przed wodą, wilgocią, ptakami, szkodnikami czy owadami. Przy niecałkowicie zabudowanych dachach zabezpiecza również ich więźbę, wiązary oraz krokwie. Zapewnia wentylację, ale również izolację termiczną. Dodatkowo spełnia funkcję estetyczną, zasłaniając wystające elementy dachu, tym samym pozwalając na ładne wykończenie domu. Najczęściej wykorzystuje się podbitki drewniane bądź z PVC.
Do jej wykonania służą deski (sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe) o grubości 17-22 mm, które po wysuszeniu i zaimpregnowaniu przygotowuje się do tego celu w zakładach stolarskich. Podbitka drewniana to najbardziej powszechna metoda zabezpieczenia okapu.
Zwykle podbitkę dachową z drewna mocuje się do krokwi dachowych poprzez prostopadłe przybicie do nich list montażowych, tuż przy desce okapowej i ścianie. Deski mocuje się za pomocą gwoździ, mniej więcej pośrodku ich szerokości. Krótsze deski są montowane na początku i na końcu. Jeśli znajdują się w odległości blisko 1 m od siebie, cała konstrukcja wymaga jeszcze montażu dodatkowej łaty. Ze względu na to, że pomiędzy deskami tworzą się szczeliny, jeśli są proste i ułożysz je na styk, nie musisz robić otworów wentylacyjnych. Otwory wentylacyjne wymagane są w przypadku desek o wyprofilowanych krawędziach, układanych na zakładkę. Trzeba następnie osłonić je dodatkowo za pomocą siatki. By całość wyglądała estetycznie, przy ścianie i desce okapowej dobrze jest zamocować dodatkowo listwy kątowe lub ćwierćwałki.
Innym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularne panele wykonane z twardego PVC. Są grube na maksymalnie 1 cm, szerokie na 10-40 cm i długie na 5 m. Podbitka z PVC z wyglądu zbliżona jest do paneli dekoracyjnych. Mogą być 1-warstwowe lub komorowe, gładkie lub mieć fakturę drewna. Nie widać na nich zarysować, ponieważ są barwione w masie.
Jakie zalety ma podbitka z PVC?
Jakie wady ma podbitka z PVC?
Jeśli decydujesz się na panele PVC, rozważ zakup całego kompletu elementów do ich montażu, takich jak listwy startowe, profile narożnikowe czy listwy wentylacyjne, które umożliwiają przepływ powietrza i zapobieganie np. pleśni. Panele mocowane są do specjalnego drewnianego rusztu. Do ich połączenia służą najczęściej pióro i wpust, a do rusztu montowane są za pomocą gwoździ lub wkrętów w odległości ok. 40 cm od siebie.
Podbitka dachowa drewniana – cena za m2 może wynieść od 25 do 40 złotych. Do niej należy doliczyć jeszcze koszt impregnacji oraz farb. Podsufitka dachowa PVC to koszt ok. 20-30 złotych. Sam montaż podbitki, czyli koszt robocizny to ok. 70-100 złotych.