Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Podbitka to ważny element wykończeniowy dachu. Pozwala go estetycznie wykończyć, ale również zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią, ptakami czy szkodnikami. Dowiedz się, jak ją prawidłowo i estetycznie zamontować, by chroniła dom jak najdłużej.
Podbitka dachowa, zwana również podsufitką lub podsufitką pod dach, może być wykonana z paneli PVC, drewna, płyt OSB, metalu, styropianu lub tynku. Najczęściej wykorzystuje się podbitki:
W przypadku montażu paneli PVC, sprawa jest bardzo prosta. Warto rozważyć cały system do zamocowania paneli PVC. Podobnie, jak panele dekoracyjne, mocuje się je na specjalnym drewnianym ruszcie za pomocą gwoździ albo wkrętów w odległości ok. 40 cm od siebie, a łączy ze sobą zwykle na pióro i wpust.
O wiele więcej wiedzy i doświadczenia wymaga montaż podbitki drewnianej. Sposobów montażu jest wiele. Wszystko zależy od gustu inwestora. Jeszcze przed montażem musisz dobrze zmierzyć przestrzeń między elewacją a okapem, by zakupić odpowiednią ilość materiałów, ale również wybrać optymalny sposób montażu podbitki. Ponieważ pełni ona również funkcję wentylacyjną, należy przewidzieć ilość, rozmieszczenie oraz formę otworów wentylacyjnych. Ważnym etapem prac jest przygotowanie instalacji elektrycznej pod ewentualne oświetlenie w podbitce. Przewody rozprowadza się w specjalnych listwach. Należy również rozplanować rozłożenie oprawek.
Panele PVC ani podbitka z paneli stalowych nie wymaga żadnych prac. Możesz montować je od razu po zakupie. Przy podbitce z paneli z aluminium warto upewnić się, czy podczas transportu lub montażu powłoka antykorozyjna nie została naruszona. Z kolei podbitka drewniana wymaga przed montażem pomalowania i zaimpregnowania.
Przy ścianie elewacyjnej i krokwiach mocuje się do nich specjalne listwy systemowe. Mogą być w kształcie litery J lub F. W nie wsuwa się panele. Listwy te przybija się za pomocą gwoździ w odstępach ok. 40-centymetrowych. Docinając panele, musisz pamiętać o ich kurczliwości i rozciągliwości pod wpływem temperatury. Najbezpieczniej zachować ok. 4 mm zapasu. Z tych samych powodów pamiętaj o tym, by nie dobijać gwoździ. Pozostaw ok. 1 mm luzu.
Podbitkę można montować na 2 sposoby:
Bardzo ważne, by drewno przeznaczone na łaty, było wysezonowane oraz zaimpregnowane przeciwko owadom i grzybom.
Podbitka z drewna może kosztować od 25 do 40 złotych za metr kwadratowy, nie uwzględniając kosztów impregnatu lub farby. Panele PVC są tańsze. Metr kwadratowy kosztować będzie maksymalnie 30 zł.Podbitkę dachową drewnianą, panele PVC oraz akcesoria do ich montażu znajdziesz na stronie Bricoman.
Validate your login