Podcięcie wentylacyjne czy tuleje – na co się zdecydować? 

podciecie_wentylacyjne_czy_tuleja.jpg

 

Wentylowanie łazienki służy naszemu zdrowiu. Do tego stopnia, że odprowadzanie wilgoci za sprawą otworów w drzwiach łazienkowych jest regulowane prawnie. Przepisy wprawdzie regulują konieczność wentylowania łazienki, nie jest jednak określone, jak konkretnie mają wyglądać otwory zapewniające wentylację. Dlatego na rynku preferowanych jest kilka popularnych rozwiązań. Do najnowocześniejszych należą: podcięcie wentylacyjne oraz tuleje. Co najlepiej wybrać? Poniżej najistotniejsze informacje na ten temat.

 

Jaki powinien być otwór w drzwiach łazienkowych? 

Przepisy prawa budowlanego regulują nie tylko konieczność istnienia otworów wentylacyjnych w drzwiach, ich wymiary oraz miejsce występowania. Prawo budowlane, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. szczegółowo określają konieczne, minimalne, wymiary samych drzwi oraz stronę, w którą muszą się one otwierać.

1. Drzwi wewnętrzne, których używamy do zamykania łazienki, muszą zawierać otwory wentylacyjne. Mają się one znajdować w dolnej części drzwi, umożliwiając niezakłócony przepływ powietrza między zamkniętą łazienką a resztą przestrzeni mieszkalnej.

2. Łączny wymiar otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienki lub jednego takiego otworu, w postaci np. kratki wentylacyjnej, nie może być mniejszy niż 0,022 m2.

3. Wymiary samych drzwi nie mogą być z kolei mniejsze niż 2 m wysokości i 80 cm szerokości.

4. Drzwi muszą otwierać się na zewnątrz łazienki.

Dlaczego drzwi do łazienki mają otwierać się na zewnątrz?

Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Łatwiej dostać się do takiej łazienki w przypadku konieczności udzielenia pomocy osobie znajdującej się wewnątrz. Odpowiedni rozmiar otworów wentylacyjnych również może przyczynić się do szybszego działania w tym zakresie. W celu umożliwienia udzielenia ewentualnej pomocy osobie znajdującej się w łazience – drzwi nie mogą być zastawione meblami. Dostęp do nich musi być maksymalnie ułatwiony! 

Dlaczego łazienka musi być wentylowana? 

W trakcie kąpieli powstaje nawet 1000 g pary wodnej. W przypadku braku odpowiedniej wentylacji, para zostaje w łazience, tworzy się niedogodna dla ludzkiego zdrowia oraz bardzo uciążliwa wilgoć. Lustra, ściany, podłogę oraz wszelkie przedmioty zaczyna pokrywać woda. Do tego ręczniki pozostają wilgotne. Ponadto skraplanie pary jest szczególnie groźne dla ścian, a w konsekwencji dla konstrukcji całego budynku oraz ludzkiego zdrowia. W takich warunkach powstają zarówno niebezpieczne grzyby, jak i pleśń. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest również bezwzględnie wymagana, kiedy nasza łazienka jest wyposażona w piecyk gazowy do podgrzewania wody. Brak wentylacji może skutkować nieprawidłowym działaniem i uszkodzeniem urządzenia.

podciecie_wentylacyjne_czytuleja_2.jpg

Popularne i sprawdzone sposoby na wentylację drzwi łazienkowych 

1. Kratki wentylacyjne – przez długie lata najpopularniejsze rozwiązanie, często spotykane w blokach z wielkiej płyty. Zalecane w przypadku posiadania piecyka gazowego w łazience. Mieszkania z takim piecykiem poddawane są specjalistycznym wizytom kontrolnym, dlatego wymiary kratki wentylacyjnej w drzwiach łazienkowych muszą być zgodne z prawną normą. Kiedy w mieszkaniu lub domu brak piecyka gazowego, preferowane są już nowocześniejsze rozwiązania. Ten sposób wentylacji w drzwiach łazienki ma bowiem swoich przeciwników ze względów estetycznych oraz praktycznych: niestety sprzyja zbieraniu się kurzu.

2. Podcięcie wentylacyjne – jest to estetyczne, ledwo dostrzegalna szczelina wycięta między dołem drzwi a podłogą. Musi mieć co najmniej 2,5 cm wysokości. Podcinanie drzwi łazienkowych to rozwiązanie, które nie sprzyja zbieraniu się kurzu i wskazywane jest jako jedno z nowocześniejszych rozwiązań.

3. Tuleje drzwiowe wentylacyjne – podobnie jak podcięcie: bardziej estetyczne i nowocześniejsze rozwiązanie. Tuleje to bardzo często 5 okrągłych bądź kwadratowych otworów. Często stosowane są tuleje wentylacyjne 75 mm. Dostępne są także inne warianty, np. tuleje o mniejszej średnicy, dajmy na to 55 mm, występują w liczbie 10 sztuk.

Podcięcie wentylacyjne czy tuleje – co wybrać? 

Jeśli nie masz w mieszkaniu lub domu piecyka gazowego, kratka wentylacyjna nie jest w Twoim przypadku wymagana. Możesz zdecydować się na któreś z nowocześniejszych rozwiązań. W tym kontekście wybór pomiędzy podcięciem wentylacyjnym a tuleją będzie najodpowiedniejszy. W znacznej mierze zależy on od Twoich indywidualnych preferencji estetycznych oraz aranżacji całego wnętrza. Który z tych wariantów wybrać? Podcięcie jest na pewno rozwiązaniem bardziej dyskretnym, gdyż w ogóle nie rzuca się w oczy. Tuleja wentylacyjna drzwiowa, choć równie minimalistyczna, jest nieco bardziej dostrzegalna. Możesz to przekuć w zaletę: odpowiednio zaaranżowane tuleje mogą stanowić formę ozdoby. Chyba, że zdecydujesz się na tuleje do drzwi łazienkowych o oszczędnej stylistyce.

Jak wykonać podcięcie wentylacyjne? – instruktaż krok po kroku 

  • Przygotuj stanowisko pracy – a zatem odpowiednią przestrzeń, w której położysz drzwi, np. stół. Pamiętaj o niezbędnych narzędziach: ołówku, taśmie oraz pilarce tarczowej, którą wykonasz odpowiednie cięcia.
  • Wykonaj i oznacz pomiary – skrupulatnie, sprawdzając zgodnie z normą, wykonaj i oznacz pomiary cięcia, odmierzając wysokość otworu na drzwiach.
  • Przejdź do cięcia – finalny etap to wykonanie otworu. Przyklej taśmę zgodne z linią cięcia i wytnij wymierzony kawałek drzwi, tworząc podcięcie wentylacyjne.


Jak widzisz, zarówno podcięcie wentylacyjne, jak i tuleje mają swoje zalety i wady – rozważ, które z rozwiązań lepiej się sprawdzi w Twojej łazience i zaopatrz się we wszystkie potrzebne akcesoria w sklepie Bricoman.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).