Rusztowanie aluminiowe czy stalowe?

Rusztowanie aluminiowe czy stalowe?Trwałe i lekkie rusztowanie aluminiowe czy odporne na duże obciążenia, wytrzymałe i cięższe stalowe? Jeśli nie wiesz, jakie rusztowanie kupić – porównujemy oba modele. Przekonaj się, który materiał będzie lepszy podczas Twoich prac i wybierz solidny produkt na lata.

Charakterystyka materiału – rusztowanie aluminiowe i stalowe

Porównując ze sobą rusztowania aluminiowe i stalowe, warto na wstępie zastanowić się jakimi materiałami są aluminium i stal.
Aluminium to chętnie wykorzystywany w budownictwie metal. Zyskał popularność dzięki swojej niewielkiej masie i wadze własnej. Jest łatwy w obróbce, wykazuje odporność na czynniki atmosferyczne, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest też bardzo estetyczny.
W budownictwie prym od lat wiedzie też stal, którą produkuje się ze stopu żelaza i węgla. Jest świetna do konstrukcji i cechuje się twardością, wytrzymałością, sprężystością, dobrą plastycznością i spawalnością. Sama w sobie jest podatna na korozję, dlatego warto wybierać materiały zabezpieczone przed utlenianiem – ze stali nierdzewnej.
Porównując oba materiały: aluminium jest lżejsze niż stal, natomiast stal wykazuje wyższą wytrzymałość mechaniczną i jest odporna na wyższe temperatury niż aluminium.
Jakie rusztowanie zatem wybrać?

Rusztowania aluminiowe – mobilne i zwinne

Lekkie rusztowania aluminiowe zaskakują swoją mobilnością. W tego typu rusztowaniach przenośnych poszczególne elementy konstrukcji są łatwe w transporcie oraz składaniu i rozkładaniu. Takie systemy są też często przesuwne. Małe rusztowanie na kółkach, np. niewielki aluminiowy model Faraone Compact XS Pakiet KIT, 160x75 cm, 0,9 m, aluminium, może przyjąć obciążenie do 200 kg, podczas gdy samo waży o wiele mniej (ok. 6 kg). Ta przejezdna wieża robocza jest też odporna na korozję.
Tego typu sprzęty montowane są z poszczególnych modułów. Jak złożyć rusztowanie aluminiowe? Bardzo prosto. Do podstawowego modelu rusztowania malarskiego aluminiowego nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Moduły łączą się ze sobą w sposób, który opracował producent – zazwyczaj są to haki lub zamki zaciskowe albo inne zaczepy, które gwarantują sztywność połączeń. Zbudowanie konstrukcji rusztowania aluminiowego 4 m czy wyższego zajmuje więc dosłownie chwilę (szczególnie gdy praca wykonywana jest nie pierwszy raz).
Produkty aluminiowe to zarówno rusztowania wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wewnątrz polecane są do wszystkich rodzajów prac: remontowych, wykończeniowych, z elektryką. Świetnie sprawdzą się także w drobnych pracach z elewacjami na zewnątrz budynku. Lekkie rusztowanie aluminiowe przyda się tam, gdzie potrzeba dużej mobilności, a całą konstrukcję będzie można szybko przemieścić, aby np. pomalować kolejną część ściany.

Rusztowanie aluminiowe czy stalowe?

Co zamiast rusztowania?
Wiele osób zastanawia się, co wybrać zamiast profesjonalnego rusztowania do mniej zaawansowanych prac. Na rynku jest kilka ciekawych opcji. Rolę rusztowania do domu może pełnić m.in. podest roboczy lub bezpieczna platforma robocza. Oba są o wiele bardziej kompaktowe niż tradycyjne rusztowania aluminiowe. Ceny podestów w Bricoman zaczynają się już od 145 zł. Polecamy m.in. podest aluminiowy Hop Up 76x30 cm, który jest wygodniejszy niż drabina i o wiele mniejszy niż chociażby rusztowanie do malowania.

Rusztowanie stalowe – cięższe, ale i stabilniejsze

Wydawałoby się, że nowoczesne małe rusztowania aluminiowe zamykają temat remontowy, a modele cięższe – stalowe – są niepraktyczne i niepotrzebne na budowie. Nic bardziej mylnego.
Rusztowania stalowe to doskonały przykład rozwiązań stałych i wysoce solidnych. Oznacza to, że jeśli planujesz dłuższy remont i chcesz uzyskać maksymalną stabilność całej konstrukcji – to właśnie modele stalowe będą dla Ciebie lepsze. Świetnie sprawdzą się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Warto dodać, że ramy w tego typu konstrukcjach wykonane są ze stali malowanej farbą antykorozyjną. Umożliwia to stosowanie rozwiązania w każdych warunkach pogodowych.
Przykładem flagowych rozwiązań stalowych jest tzw. rusztowanie warszawskie. Jego trwała i ekspresowa w montażu konstrukcja nie zmieniła się przez lata, ale współczesne wykończenie zaskakuje. Przykładem jest rama konstrukcyjna rusztowania, 100 x 82 cm, Polbram, typ: warszawskie zabezpieczona przed rdzewieniem czarną farbą. Produkt świetnie się prezentuje i posłuży przez lata.
Rusztowania stalowe używane są zarówno do małych remontów, jak i do większych prac przy elewacji budynków oraz remontów ogólnych. Te rozwiązania cenią sobie ekipy remontowe i wszyscy, którzy stawiają na maksymalne bezpieczeństwo w miejscu pracy – szczególnie gdy do wykonania jest dłuższy i bardziej skomplikowany remont.

Rusztowanie aluminiowe czy stalowe?

Jeśli szukasz małego rusztowania do domu – lekkie modele aluminiowe powinny spełnić Twoje oczekiwania. Jeśli przygotowujesz się do większego remontu np. całej elewacji – zastanów się, czy wygodniejsze nie okaże się stabilne rusztowanie stałe wykonane ze stali.
Poznaj ofertę Bricoman i dobierz produkt, z którym każda praca będzie łatwiejsza!

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).