Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Co jest jedną z kluczowych kwestii w przypadku gontu bitumicznego? Montaż. Od jego poprawnego wykonania zależy szczelność i odporność całej instalacji. Sprawdź, jak układać gont, aby posłużył przez lata.
Wiele osób myśląc o goncie bitumicznym na swój dach, zastanawia się po pierwsze nad wydajnością materiału. Kupując standardowe opakowanie tego typu papy ozdobnej, np. gontu bitumicznego karpiówka, zielonego, 3 m² wym. 80x32 cm, zapłacimy za nie 85 zł.
Do obliczenia, ile gontów na m² jest potrzebne w Twoim projekcie, wystarczy oszacować powierzchnię dachu. W każdym standardowym opakowaniu znajdują się bowiem ok. 3 m² materiału o wadze całkowitej 25 kg.
Ile to dokładnie gontów? Przyjęło się szacować, że 1 metr kwadratowy gontu bitumicznego to około 4-5 arkuszy.
Mając już materiał w postaci dachówki bitumicznej, należy przygotować dach do jej układania. Wykonanie podłoża pod gonty dachowe nie jest skomplikowane, ale wymaga staranności.
Poszycie dachu musi być dobrze wyrównane, odporne na uszkodzenia i suche. Doskonale sprawdzą się tutaj sklejka, płyty OSB lub deski.
Co ważne, do prawidłowego montażu gontów warto stosować akcesoria polecane przez producentów gontów, takie jak papy podkładowe pod materiał, odpowiednie wentylacje, uszczelniacze czy specjalne pasy kalenicowe. Pozwoli to szybciej i bardziej profesjonalnie wykonać całą pracę.
Zastanawiasz się, jak kłaść gont, aby pięknie wyglądał i spełniał swoją funkcję ochronną? Sprawdź kilka naszych porad:
Wśród prawidłowych technik dotyczących tego, jak położyć gont bitumiczny, wyróżnia się przede wszystkim mechaniczne mocowanie gwoździami. Zapewnia ono szczelność i wysoką trwałość pokrycia dachowego.
Gont bitumiczny w rolce czy w opakowaniach mocuje się gwoździami papowymi, które powinny być wbijane prostopadle do poszycia dachu. Nie mogą odstawać czy być zamocowane zbyt głęboko, ponieważ wpłynie to na szczelność konstrukcji.
Poleca się stosować gwoździe papowe (z płaskim łbem, antykorozyjne, galwanizowane). Ich prawidłowa długość to ok. 3-4,5 cm, a średnica główki – ok. 9-11 mm. Szacuje się, że na 1 m² pokrycia dachowego przypada ok. 20 dkg gwoździ.
Mając wiedzę, jak kładzie się gont, warto pomyśleć o odpowiedniej porze roku do tego typu prac.
Producenci wskazują, że najlepiej układać gonty bitumiczne w temperaturze dodatniej – optimum to 15-25°C. W gorące dni należy uważać na uszkodzenie materiałów. Nie warto także wykonywać robót w deszczu. Idealne będą więc pora wiosenna, letnia czy jesienna.
Jak położyć gont na altanie lub dachu w chłodniejsze dni? Najlepiej wybrać do takiej pracy specjalny rodzaj materiałów, które przeznaczone są do użytku nawet w temperaturach ujemnych.
Układanie gontu na altanie czy dachu nie musi być skomplikowane. Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad, skrupulatnie przeprowadzać poszczególne prace i postawić na odpowiednie materiały.
Wszystkie niezbędne akcesoria do układania gontu na dachu znajdziesz w ofercie Bricoman!
Validate your login