Panele winylowe stanowią ciekawą alternatywę dla innych materiałów podłogowych. Łączą estetyczny wygląd i funkcjonalność, pod różnymi względami przewyższając pozostałe okładziny. Warto jednak wiedzieć, że układanie paneli winylowych na klej wymaga dobrego przygotowania i przestrzegania pewnych zasad, dzięki którym podłoga zyska optymalne właściwości. Sprawdź, o czym pamiętać!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są panele winylowe,

  • czy można montować panele winylowe na płytkach lub ogrzewaniu,

  • jaki klej do paneli winylowych i narzędzia wybrać,

  • jak kleić panele winylowe bez błędów.

  1. Cechy charakterystyczne paneli winylowych

Panele winylowe stanowią jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Wynika to z faktu, że wyłożone nimi podłoże cechuje się godnymi uwagi walorami wizualnymi oraz wysoką funkcjonalnością. Nowoczesne panele winylowe – zarówno klejone, jak i montowane na klik – występują w szerokiej palecie wzorów oraz kolorów. Mogą imitować okładzinę wykonaną z drewna, prawdziwego kamienia lub modnego betonu, a paleta ich odcieni obejmuje barwy od bardzo jasnych po czarne.

Panele winylowe są nie tylko piękne, ale i praktyczne. Przede wszystkim nie szkodzi im woda, więc mogą być bezpiecznie montowane w pomieszczeniach, w których będą narażone na kontakt z nią lub na podwyższoną wilgotność powietrza. Ich gładka powierzchnia jest ponadto prosta w pielęgnacji, przyjemna w dotyku i odporna na uszkodzenia. 

  1. Klejenie paneli winylowych na płytki lub ogrzewanie – czy tak można?

Nowoczesna podłoga powinna nadawać się do montażu na systemie ogrzewania. Podłogi z winylu spełniają ten wymóg – cienkie panele winylowe klejone na ogrzewanie podłogowe doskonale przewodzą ciepło, przewyższając pod tym względem np. panele laminowane. Mogą być montowane na wodnym systemie ogrzewania, a w niektórych przypadkach także na ogrzewaniu elektrycznym.

Również podłoże wykończone płytkami można odnowić bez potrzeby ich skuwania przy użyciu okładziny winylowej. Klejenie paneli winylowych w tym wypadku można wykonać pod warunkiem, że ceramiczna okładzina jest stabilna i odpowiednio przygotowana. Co bardzo ważne, trzeba zwrócić uwagę na fugi – przed montażem paneli winylowych na klej powinny zostać wyrównane, tak by tworzyły z kafelkami równą powierzchnię. Mogą więc wymagać zaszpachlowania albo nawet zastosowania masy samopoziomującej. 

Warto wiedzieć

Układanie paneli winylowych na klej jest możliwe nie tylko na starych płytkach ceramicznych, ale także na drewnie czy betonie. Pozwala to uniknąć czasochłonnego usuwania dotychczasowych okładzin, jednak wymaga precyzyjnego przygotowania podłoża – dzięki temu nowa podłoga winylowa zachowa stabilność oraz trwałość.

  1. Klejenie paneli winylowych – odpowiedni klej i potrzebne narzędzia

Aby podłoga winylowa została wykonana prawidłowo, należy wiedzieć, jaki klej i narzędzia będą potrzebne podczas pracy.

  1. Czym kleić panele winylowe?

Panele winylowe należy przyklejać wyłącznie na przeznaczony do nich klej. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na specyfikację konkretnego produktu, np. czy nadaje się do rodzaju podłoża, do którego będą montowane winylowe elementy, czy może być stosowany na ogrzewaniu podłogowym itp. Przy wyborze najlepiej kierować się zaleceniami producenta paneli, który wskazuje również, jak kleić panele prawidłowo.

  1. Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne?

Podczas układania paneli winylowych przydatny będzie nóż do ich docinania, a także szeroka paca A2 do aplikacji kleju. Ponadto warto wyposażyć się w rozpórki oraz wałek o wadze ok. 45 kg, a także w miarę oraz ołówek.

  1. Układanie paneli winylowych na klej

Montaż paneli z winylu przy użyciu kleju jest trudniejszy niż metoda na klik, jednak zapewnia podłodze długotrwałą stabilność i lepsze właściwości wodoodporne. Podczas pracy należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto jak kleić panele winylowe do podłoża i o czym pamiętać podczas pracy.

  • Przygotowanie podłoża – musi być czyste, suche, pozbawione luźnych elementów i nierówności, które będą odznaczały się pod cienkimi elementami winylowymi.

  • Gruntowanie przy użyciu gruntu do paneli winylowych.

  • Pomiary – warto zmierzyć wnętrze i rozplanować ułożenie paneli. Zwykle układanie rozpoczyna się od lewego narożnika pomieszczenia.

  • Aplikacja kleju – na wybranym fragmencie podłogi należy równomiernie rozłożyć klej i odczekać zalecany przez jego producenta czas na związanie. Kleju należy używać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

  • Montaż paneli – gdy klej zacznie wiązać, mocuje się do niego pierwsze panele.

  • Pozostawienie do wyschnięcia – po zamontowaniu 2-3 rzędów paneli na podłodze należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy przystąpić do dalszej pracy.

  • Wałkowanie – po zakończeniu klejenia podłogę należy przewałkować wałkiem, by panele lepiej przywarły do podłoża.

  • Usunięcie klinów dystansowych.

  • Usunięcie śladów kleju wodą z mydłem.

  • Montaż listew przypodłogowych.

  • Aklimatyzacja paneli panele powinny przez 24-48 godzin przed montażem znajdować się w pomieszczeniu, w którym będą układane.

  • Szczeliny wzdłuż ścian – panele należy układać z zachowaniem niewielkiego, 3-milimetrowego odstępu od ścian. Aby utrzymać dystans, można posłużyć się rozpórkami.

  • Każdy kolejny rząd rozpoczyna się od ułożenia odciętej części z ostatniego panelu z poprzedniego rzędu, pod warunkiem że ma od przynajmniej 30 cm długości.

  • Przesunięcie pomiędzy panelami w sąsiednich rzędach powinno wynosić minimum 30 cm.

  • Poszczególne panele muszą do siebie ściśle przylegać, niedopuszczalne jest pozostawianie szczelin.

Klejenie paneli z winylu wymaga precyzji i dobrego przygotowania, więc przed pracą trzeba upewnić się, jak układać panele winylowe na klej w prawidłowy sposób. Aby uniknąć błędów, można też zalecić zadanie doświadczonym specjalistom.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).