Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Wybór wełny mineralnej nie jest taki prosty, jak mogłoby się z początku wydawać. Każde rozwiązanie ma bowiem inny współczynnik lambda, który jest bardzo ważny w kontekście skuteczności tworzonej izolacji. Z tego tekstu dowiesz się, jaki współczynnik wybrać, by stworzyć skuteczną powłokę chroniącą przed zimnem oraz hałasem.
To, jak dobrze będzie izolować położona przez Ciebie powłoka, jest ściśle związane z wybranym materiałem. Grubość wełny mineralnej to kluczowy parametr związany ze współczynnikiem przewodzenia ciepła. W praktyce zasada jest bardzo prosta – im niższy współczynnik lambda (przewodnictwa ciepła), tym skuteczniejsza jest izolacja. Obecnie na rynku najczęściej spotkasz produkty charakteryzujące się współczynnikiem mieszczącym się w przedziale od 0,032 do 0,038. Na pewno jednak widziałeś w sklepach wełny mineralne o wyższych współczynnikach, które były również o wiele tańsze. Dlaczego więc nie zaoszczędzić na tym materiale i wykorzystać pieniądze w inny sposób? Musisz mieć świadomość, że dom jest budowany na kilkadziesiąt lat i ciężko przewidzieć, jaka pogoda będzie panować przez tak długi czas. Im lepsza będzie izolacja, tym mniej wydasz na ogrzewanie, co przełoży się na realne oszczędności w Twoim budżecie. Jeśli więc zależy Ci na komfortowym użytkowaniu domu, powinieneś wybierać tylko wełnę mineralną, charakteryzującą się współczynnikiem lambda mieszczącym się w podanym wyżej zakresie.
Skoro wiesz już, czym jest współczynnik przewodzenia ciepła, czas przejść do tego, jaka grubość wełny mineralnej jest Ci potrzebna. O ile w przypadku izolacji poddasza o nieużytkowym charakterze grubość nie ma wielkiego znaczenia o tyle jeśli chodzi o ściany, to warto już zainteresować się tą kwestią. Im grubszą wełnę wybierzesz, tym mniej ciepła będzie ona przepuszczać. Warto wiedzieć jednak, że istnieje sposób na ograniczenie wymiarów wełny poprzez zastosowanie wełny o mniejszym współczynniku. Dlaczego miałbyś to robić? Przede wszystkim ze względu na uzyskanie większej przestrzeni użytkowej w danym pomieszczeniu.
Wełna mineralna musi spełniać pewnego rodzaju wymagania. Minimalna wartość współczynnika lambda jest jasno regulowana przez obwieszczenie ministra infrastruktury i rozwoju w normie PN-B-02421:2000. Do budowy nowoczesnych domów coraz częściej wykorzystywana jest wełna o współczynniku niższym niż 0,035 W/m2K, co sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się bardzo skuteczną izolacją cieplną oraz akustyczną. W przypadku, gdy Twoim nadrzędnym celem jest energooszczędność nieruchomości, powinieneś już na etapie projektu skonsultować jakość oraz parametry materiałów, jakich chcesz użyć, z profesjonalistą. Bardzo ważna w kontekście budowania domów jest również zmiana przepisów. Od 2021 roku nowe domy muszą charakteryzować się współczynnikiem lambda nieprzekraczającym 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych oraz 0,15 W/m2K dla dachów. Konieczne jest więc zwiększenie minimalnej grubości izolacji lub stosowanie materiałów ociepleniowych o większej wydajności.
Do wyboru masz rozwiązanie szklane i skalne. Jeśli budynek jest narażony na wysokie temperatury lub zachodzi duże ryzyko incydentów związanych z działaniem ognia, wełna skalna sprawdzi się lepiej. Podobnie w przypadku narażenia na uderzenia u uszkodzenia mechaniczne. Inwestorzy, budujący domy częściej jednak stosują wełnę szklaną ze względu na jej solidne parametry izolacyjne oraz mimo wszystko, bardziej atrakcyjną cenę.
Jak widzisz, wybór odpowiedniej wełny mineralnej do ocieplenia dachu lub ścian jest bardzo istotny i ma realny wpływ na komfort użytkowania danego budynku. Zalecamy więc, byś przed ostateczną decyzją zakupową poznał lepiej każde rozwiązanie i zastanowił się, czy parametry, jakie oferuje, będą wystarczające. Oczywiście weź pod uwagę nie tylko kwestie techniczne, ale również użytkowe. Im grubszą wełnę wybierzesz, tym mniej przestrzeni będziesz mieć do dyspozycji. W przypadku mniejszych pomieszczeń, w których każdy centymetr ma znaczenie to szalenie ważne. Jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, staraj się, by wełna, na którą się zdecydujesz, mieściła się w przedziale 0,032 do 0,038. Będziesz mieć wtedy pewność, że tworzona powłoka izolacyjna spełnia Twoje oczekiwania.
Validate your login